Pokoje zagadek zza kulis- jak one powstają?
Rozwiązując pokoje zagadek pewnie nieraz zastanawialiście się jak wyglądał proces jego powstawania? Jak ktoś wpadł na taki pomysł, a co najlepsze- jak potem sprawił, że to wszystko ze sobą współgra? Dzisiaj przychodzimy do Was z tematem trochę zza kulis – mianowicie damy Wam kilka podpowiedzi, które mogą pomóc tworzyć pokoje zagadek.
Fabuła gry oraz motyw pokoju – czyli clue programu
Oczywiście, podstawą jest fabuła gry. Waszym zadaniem jest przenieść graczy w zupełnie inny świat, tak żeby na chwilę zapomnieli o tym prawdziwym. Istotne jest więc, by fabuła gry była spójna z całym motywem pokoju. Narracja i historia pokoju ma znaczący wpływ na decyzję graczy, dlatego wprowadzenie historii czy też postaci może nadać klimat i ułatwić grupie zanurzenie się w świat, jeszcze zanim rozpoczną grę.
Nie zapomnijcie, by grupa również znała cel ich rozgrywki. Czy będzie to uratowanie świata magii, a może odnalezienie sprawcy zbrodni? Możliwości jest nieskończenie wiele. Zdefiniowanie celu pozwoli też określić czy ton gry będzie heroiczny, przygodowy, przetrwania, a może pełen napięcia?
Zdecydujcie, w jaki sposób gracze odkrywają podpowiedzi
Jeżeli główny motyw pokoju macie, czas na dobór rekwizytów, które nie tylko będą nadawały klimat pokoju, ale również będą mogły służyć jako podpowiedzi.
Litery i cyfry są uniwersalnym narzędziem, z którego korzystają pokoje zagadek, więc dobrze wybrać elementy, które je zawierają, np. zegary, książki, mapy.
W przypadku podpowiedzi mogą być one poszukiwane przez graczy bądź przekazywane w trakcie gry poprzez odblokowywanie różnych elementów lub otwieranie kłódek.
W celu zniwelowania dezorientacji graczy możecie oznaczyć elementy, które nie biorą udziału w rozgrywce i poinformowanie przed grą o tym graczy.
Nie zapomnijcie o sposobie komunikacji z grupą w trakcie ich rozgrywki- najczęściej jest to krótkofalówka.
Wymyśl zagadki oraz przebieg pokoju
Zanim jednak przejdziecie do łamigłówek, zdecydujcie czy chcecie, aby przebieg gry był liniowy czy może miał wiele ścieżek do niektórych rozwiązań. Ułatwi to Wam potem wymyślanie zagadek. Poniżej przedstawiamy małą listę najczęściej spotykanych rodzajów zagadek:
- Poszukiwanie ukrytych elementów
- Zagadki dźwiękowe lub zapachowe
- Rozpoznawanie wzorów
- Zagadki matematyczne lub słowne
- Składanie obiektów fizycznych (np. puzzli)
Oczywiście istnieje ich wiele więcej, a ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia!
Teraz już wiecie jak w skrócie wygląda schemat tworzenia adventure rooms. Proces ten nie jest łatwy, ale zdecydowanie ciekawy i rozwijający. Może więc kiedyś i wy odważycie się, by stworzyć własny pokój zagadek?
U nas, w Gamescape stale staramy się wymyślać dla Was nowe gry, więc nawet nieświadomie przyczyniacie się do ich powstawania i naszego ciągłego rozwoju. Także spełniliście już najważniejszy warunek, by stać się twórcą zagadek, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy – zamiłowanie do escape roomów!
POBIERZ ZA DARMO
ZOMBIE ESCAPE ROOM DO DOMU
PSSST!
Zombie Escape Room – to zestaw DIY do przygotowania zombiakowego escape roomu w domu.
UWAGA! Ten zestaw przekształci Twój salon w przygodę z przygryzaniem paznokci w tle! Szczególnie polecany na wspólną imprezę podczas pobytu w domu.
Pobierz, wydrukuj i imprezuj już dziś wieczorem!