CHIŃSKI ROK KRÓLIKA

Chiński Rok Królika

Choć rok 2023 trwa w najlepsze, w Chinach dopiero zbliża się jego powitanie. Znany jest również jako Święto Wiosny i zawsze jest obchodzony w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. Tegoroczny Chiński Nowy Rok rozpocznie się 22 stycznia i będzie to Chiński Rok Królika Wody.

Zwyczaje i co warto wiedzieć

Chiński Rok nie trwa jak u nas 365 lub 366 dni kalendarzowych. Jest on zgodny bowiem z kalendarzem księżycowym stąd jego ruchoma data. Najbliższy chiński rok rozpocznie się 22 stycznia 2023 i potrwa do 9 lutego 2024. Same obrzędy trwają około 15 dni, choć część z nich rozpoczyna się już kilka tygodni wcześniej. Jednymi z bardziej popularnych tradycyjnych zwyczajów są czerwone koperty, taniec smoków i drzewo mandarynkowe.
W wielu regionach podczas Chińskiego Nowego Roku rozdaje się czerwone koperty z pieniędzmi i jak się uważa przynoszą one szczęście i chronią przed złem. Sam kolor czerwony symbolizuje radość i bogactwo, a schowane pieniądze mają przynieść powodzenie w nowym roku.

Taniec Smoków znany jest chyba na całym świecie. Grupa ludzi przebranych za smoki i lwy wykonuje specjalne układy choreograficzne. Taniec uważany jest za symbol szczęścia i obfitości, a także odstrasza złe duchy. W niektórych regionach jest uważany za najważniejszy rytuał noworoczny i trwa czasem nawet kilka dni.

Ostatnim wymienionym wcześniej zwyczajem jest drzewo mandarynkowe, które można znaleźć w wielu domach podczas obchodów święta. Drzewo jest znakiem przyjaźni i życzliwości, a jego posiadanie przyniesie szczęści i dobrobyt wszystkim mieszkańcom. Często są one ozdabiane czerwonymi wstążkami i umieszczane na stołach z innymi symbolami takimi jak złote monety czy figury zwierząt zodiaków.

Obrazek złotego królika na czerwonym tle z napisem po angielsku "2023 rok królika"

Chiński Rok Królika

W centrum Chińskiego Nowego Roku zawsze znajdują się zwierzęta zodiaku, które symbolizują różne aspekty ludzkiego charakteru i losu. Wierzy się, że ich symbolika może mieć wpływ na przyszłość danej osoby. Ludzie noszą ubrania lub dekorują swoje domy z elementami przedstawiającymi dane zwierzę zodiaku, które patronuje dany rok. Znakiem 2023 roku będzie Królik Wody. Chiński Królik uwielbia rutynę, więc będzie zbawieniem dla osób zmęczonych nowymi wyzwaniami. Pomimo szukania drogi do wewnętrznego spokoju, najbliższy rok nie będzie jednak nudny. Energia Królika pozwoli odkrywać własne wnętrze, pozwoli na samorozwój, samodyscyplinę i będzie sprzyjał dążeniu do postawionych sobie celów. Będzie to idealny rok do realizacji wszelkich postanowień!

dwie dziewczynki bawiące się  chińską ozdobą królika

Klątwa Smoka – pomóż znakom zodiaku

Chiński cykl składa się z dwunastu zwierząt: Szczura, Bawoła, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Kozy, Małpy, Koguta, Psa i Świni. Wszystkie te znaki zodiaku można poznać dokładniej w naszym pokoju Klątwa Smoka. Zły cesarz Xi-Lang dokonał zamachu na strażników zodiaków i zyskał wielką moc. Cywilizacja Dalekiego Wschodu jest o krok do zagłady. Zbierając drużynę śmiałków wciel się w starożytnych bohaterów i pomóż ocalić Chiny!

Świętuj Chiński Nowy Rok w Gamescape Kraków

Energia Królika z pewnością pomoże wam pokonać wszelkie przeszkody w naszym pokoju zagadek. Nie dajcie, więc cierpieć znakom zodiaku i już teraz rezerwujcie termin na naszej stronie. Klątwa Smoka czeka na kolejnych śmiałków i jest idealnym miejscem do świętowania Chińskiego Nowego Roku.

POBIERZ ZA DARMO

ZOMBIE ESCAPE ROOM DO DOMU

PSSST!

Zombie Escape Room – to zestaw DIY do przygotowania zombiakowego escape roomu w domu.

UWAGA! Ten zestaw przekształci Twój salon w przygodę z przygryzaniem paznokci w tle! Szczególnie polecany na wspólną imprezę podczas pobytu w domu.

Pobierz, wydrukuj i imprezuj już dziś wieczorem!