Historia Halloween

Historia Halloween, znanego teraz na całym świecie święta duchów sięga tysiące lat wstecz. Narodziła się ona w dawnej Brytanii i Irlandii, gdzie słuchy chodziły, że Celtowie odprawiali swoją mroczną magię. Święto Samhain dawniej przypadało na okres oddzielający lato i zimę. Z pól powoli znikały plony i natura szykowała się do zimy, wtedy właśnie mieszkańcy Brytanii przygotowywali się do święta Samhain. Nazywane również Początkiem Ciemniejszej Pory Roku, a Walijczycy używali nazwy Nos Galan Gaeaf co znaczy Wieczór Zimowy. O tym święcie wspominają najstarsze celtyckie legendy i wzmianki o nim można znaleźć w irlandzkiej mitologii. Historia Halloween to jednak nie tylko Celtowie i ich obrzędy. Święto duchów ma również drugą genezę, która nawiązuje do rzymskiego święta na cześć Pomony – nimfy, która w wierzeniach rzymskich była boginią sadów, owoców oraz nasion. 

Współczesne zwyczaje Halloweenowe

Święto duchów najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, jednak zwyczaje tego święta zna chyba każdy na świecie. Straszny kostium na halloween to podstawa jeśli mówimy o obyczajach. Nierzadko przygotowuje się go miesiącami przed wielkim dniem, aby pochwalić się swoją najbardziej przerażającą kreacją innym. Główny punkt programu – czyli cukierek albo psikus – nie byłby taki sam bez małych Drakuli i Wiedźm biegających po ulicach! Dzieciaki na całym świecie pukają do domów prezentując swoje stroje i zbierając słodycze. Biada temu kto odmówi poczęstunku, dzieci mają ogromna wyobraźnię i na pewno zrobią ogromnego psikusa jeśli nie dostaną słodkości. Tradycyjną ozdobą halloweenową jest oczywiście dynia z wyciętą straszną lub uroczą twarzą. Wkładana do środka świeczka sprawia upiorne wrażenie, a dynię ozdabiamy i wycinamy jak tylko chcemy. 

dynie z wyciętymi uśmiechami na trawie

W Irlandii po dziś dzień 1 listopada nie zbiera się dziko rosnących owoców, gdyż ludzie obawiają się, że zostały one w nocy zatrute przez złe duchy. Szkoci w Halloween dokładnie sprzątają mieszkania i przygotowują dużą ucztę, z której jednak sami się nie częstują, a zostawiają ją na noc gdy idą spać, aby duchy, którego tej nocy krążą po ziemi mogły się pożywić.

grupa ludzi przebranych za Muerte

Święto duchów w Gamescape

Halloween to idealna okazja do zabawy i odrobiny szaleństwa. A to, co sprawi że zabawa będzie lepsza to straszny kostium na halloween oraz wyjście gdzieś z paczką znajomych. Gamescape daje wam wiele możliwości na ten dzień. Różnorodność pokoi daje wam wręcz nieograniczone pole manewru jeśli mówimy o pomyśle na straszny kostium na halloween. Czyżby w tym roku Anatomię Zbrodni mieli odwiedzić krwiści mordercy? A może wampiry i czarnoksiężnicy postanowią zdobyć puchar życia w Zaklętych Amuletach? A jeśli potrzebujecie mocniejszego dreszczyku emocji polecamy wieczorem wybrać się na jedną z naszych gier miejskich. Zobaczcie jakie duchy będą czekać na was tej nocy na ulicach Salwatora i Zwierzyńca.
Wybierajcie swoje kostiumy i wpadajcie do Gamescape – czekamy na was!

POBIERZ ZA DARMO

ZOMBIE ESCAPE ROOM DO DOMU

PSSST!

Zombie Escape Room – to zestaw DIY do przygotowania zombiakowego escape roomu w domu.

UWAGA! Ten zestaw przekształci Twój salon w przygodę z przygryzaniem paznokci w tle! Szczególnie polecany na wspólną imprezę podczas pobytu w domu.

Pobierz, wydrukuj i imprezuj już dziś wieczorem!