KOSTKA RUBIKA HISTORIA PRAWDZIWA

Niesamowita rewolucja!

KOSTKA RUBIKA HISTORIA PRAWDZIWA

Niesamowita rewolucja!
Hej!

Dziś artykuł nieco odmienny od pozostałych, nie będzie to bowiem ani żadne casy study, ani opis jednej z naszych usług. Choć, oczywiście, tematyka powiązana jest z ideą rozwiązywania zagadek i bez wątpienia miała swój wpływ na stworzenie takiego miejsca jak escape room Kraków! 😀 No dobrze, więc o czym takim będzie mowa? O przełomowej łamigłówce, która w latach 80. ubiegłego wieku zrewolucjonizowała świat! Młodzież na całym świecie niemal straciła dla niej głowę! Była niesamowicie angażująca, dla osoby próbującej ją rozwiązać stanowiła nie lada wyzwanie, a tym samym niosła obietnicę podziwu wśród znajomych!

Dzieciaki dwoiły się i troiły, aby w jak najszybszym czasie ułożyć pola w taki sposób, aby każda ściana zalała się jednolitym kolorem – czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, białym oraz pomarańczowym. Zapewne domyślasz się już, o jakiej zagadce mowa? 😉 Tak, dziś dowiesz się, jaka jest historia kostki Rubika oraz zobaczysz, jak duży ma wpływ na ludzi dzisiaj! Jeśli więc jesteś ciekaw tajemnic tej enigmy, to zapraszamy do dalszej części tekstu!

Kostka Rubika historia

Zacznijmy więc od genezy i przyjrzyjmy się bliżej twórcy opisywanej przez nas łamigłówki. Człowiek ten nazywał się Erno Rubik i pochodził z Budapesztu, stolicy Węgier. Od zawsze ciekawiła go przestrzeń, z tego właśnie względu został architektem, a następnie zaczął wykładać architekturę na jednym z uniwersytetów. To właśnie tam, w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć, wpadł na pomysł zbudowania kostki, której warstwy mogłyby przemieszczać się w kilku płaszczyznach! Studenci szybko podłapali temat i zaczęli wykazywać zainteresowanie owym nietypowym przedmiotem. Swoim nowym hobby szybko zarazili znajomych, a ci swoich innych przyjaciół, i tak fama poszła w świat! Tak właśnie przedstawia się historia kostki Rubika!

Globalna zajawka

Jeśli miałeś kiedykolwiek w ręku kostkę Rubika, to wiesz na pewno, że ułożyć ją wcale nie jest łatwo. Podobno nawet samemu wynalazcy zajęło to miesiąc! Czasem bywa, że wysoki poziom zaawansowania zniechęca nas do podejmowania kolejnych prób, jednak zdecydowanie nie tyczyło się to owej kostki! Gratka okazała się niesamowicie wciągająca, a ludzie pragnęli za wszelką cenę sprostać zadaniu! Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła atmosfera rywalizacji: kto pierwszy ułoży kostkę i tym samym – kto okaże się najsprytniejszy? Taktyki były przeróżne: niektórzy zdawali się na swoją intuicję, inni zaś skrzętnie notowali wyniki, szukając algorytmu. Tak wyglądało to w latach 80. XX wieku. A jak jest dzisiaj?

Poradniki, aplikacje i YouTube

Jak to zazwyczaj bywa, w przypadku większości ludzi zaczyna się od hobby, które z czasem nabiera profesjonalnego szlifu. Dobrym przykładem jest tutaj choćby rysowanie, śpiewanie lub gra w szachy albo gry komputerowe. Każda nisza wykształca swoją społeczność, które zabawę zaczyna traktować jak najbardziej serio. Kwestia kostki Rubika nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, choć z pewnością jest to bardziej ścisła grupa osób. Jednak mimo to, na rynku można dostać papierowy poradnik, który zdradza sekrety układania kostki. Podobnie sprawy mają się z wirtualnymi nośnikami informacji. W obecnych czasach nie musimy wcale sami rozgryzać postawionej łamigłówki – wystarczy, że zajrzymy na YouTube albo… pobierzemy stosowną aplikację! I voila, zadanie ułatwione!

Speedcubing – co to?

Skoro kostka Rubika wyzwala chęć stawiania się coraz lepszym nie tylko w odniesieniu do siebie, ale też do innych osób, to naturalną koleją rzeczy wydaje się szukanie sposobności do sprawdzenia się. Tak właśnie powstała idea speedcubingu, czyli specjalistycznych zawodów, w których to można uzyskać tytuł mistrza świata w układaniu kostki Rubika… Lub jej licznych wariantów, takich jak posiadające na polach cyfry zamiast kolorów (co może kojarzyć się z Sudoku), kolistych lub po prostu o większej ilości warstw, np. 7 x 7! Oczywiście, im większe wyzwanie, tym lepiej!

Kostka Rubika i escape room Kraków – co je łączy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, kostka Rubika miała swój wpływ na kształtowanie się takich pomysłów jak pokoje zagadek. Można zaryzykować stwierdzenie, że escape room-y to naturalne przedłużenie tej zabawy, a do tego sama kostka może stanowić niezły element gry, choć świetnie radzi sobie też jako samoistna forma rozrywki. My zauważamy pewne analogie. 😉 Przede wszystkim, zarówno kostka, jak i pokoje to zabawa, która nieodzownie przeplata się z logicznym myśleniem i zaprzęganiem szarych komórek do pracy! Angażuje umiejętność kojarzenia ze sobą wątków, a także zapamiętywania ich i wykorzystywania w przyszłości. Nie obędzie się także bez odrobiny (aaalbo całej masy ;)) spostrzegawczości! A choć kostkę zazwyczaj układa się samemu, to jej układanie ma też swój wymiar społeczny, choćby ten odnoszący się do zawodów. Pokoje zagadek również mogą zakładać międzydrużynową rywalizację. 😉 Widzisz już podobieństwo?

Podsumowując…

Tak właśnie przedstawia się kostka Rubika historia prawdziwa!

W wolnych chwilach zachęcamy do praktykowania obydwu form rozrywki – wierzymy bowiem, że warto! Dzięki nim możesz podrasować swoje funkcjonowanie w codziennych sytuacjach – czy to w pracy, czy w domu. 😉 Niezliczone korzyści i sto procent fun-u to to, na co stawiamy w Gamescape! 😀 Zatem jeśli pragniesz pobudzić się do działania, sięgnij po kostkę, a następnie po telefon, żeby do nas zadzwonić i sprawdź, czy okażesz się mistrzem multitaskingu. 😀

POBIERZ ZA DARMO

ZOMBIE ESCAPE ROOM DO DOMU

PSSST!

Zombie Escape Room – to zestaw DIY do przygotowania zombiakowego escape roomu w domu.

UWAGA! Ten zestaw przekształci Twój salon w przygodę z przygryzaniem paznokci w tle! Szczególnie polecany na wspólną imprezę podczas pobytu w domu.

Pobierz, wydrukuj i imprezuj już dziś wieczorem!

[sibwp_form id=2]